Matej Jelačič
Matej Jelačič
2023-12-09
Marek's expertise and passion made climbing Gerlachovsky stit in summer 2023 an unforgettable adventure. His knowledge, professionalism, and encouragement ensured a safe and inspiring climb. I highly recommend Marek for an exceptional mountaineering experience!
Marián Kiškáš
Marián Kiškáš
2023-09-01
Ahojte,týmto by som sa chcel ešte raz poďakovať Jánovi Šustrovi za skvelý deň a super zážitok,boli sme na Jahňacom štíte z druhej strany,z Kopskeho sedla.Vďaka,vidíme sa na ďalšej túre.
Jean-Luc Dascotte
Jean-Luc Dascotte
2023-08-22
We are just back from the High Tatras and dreaming about our three-day adventure with Jan, who perfectly organised everything at the last minute. Everything was perfect! I will not describe the beauty of the place but focus on the talents of our guide, helped by the amazing Denitza for the punch on Mt Gerlach on the last day. We felt perfectly safe from beginning to end and both were perfectly knowledgeable, encouraging and helpful. Many, many, many thanks to both of you !!!
Lucka Malá
Lucka Malá
2023-08-16
Jezdíme na Slovensko spustu let, ale dnešek je asi top zazitek... Poprvé túra s průvodcem, od které jsem nevedela co čekat. Ale náš průvodce, Marek Černý, byl naprosto skvělý a úžasný.... Klidný, vstřícný a naprosto profesionální.... Byli jsme na Gerlachu, ktery díky Markovi zvládla i moje maminka (67 let) a teď jen poslouchám ody na něj a moc mu děkujeme a přejeme hodně klidnych tur a skvělých klientu... 💜
Terry Burchett
Terry Burchett
2023-07-30
Great experience with a great guide!
Ivana Tumidalska
Ivana Tumidalska
2023-07-18
Ďakujeme za úžasný zážitok z výstupu na Gerlachovský štít s vodcom Marekom Černým, ktorý priniesol do nášho spoločného výstupu profesionalitu, ľudskosť a dôveru. Na najbližší výstup opäť s Marekom :)
Hunor-Lajos Nagy
Hunor-Lajos Nagy
2022-08-29
Köszönjük a nagyszerű és professzionális túravezetést! Csak ajánlani tudom mindenkinek!
Jana Bukovinova
Jana Bukovinova
2022-08-28
We went climbing with Jan Šustr to Tomasovsky vyhlad in Slovak paradise. It was a great experience. He's very professional and respectful. He also put us in a good mood and made us feel comfortable. I highly recommend Jan Šustr and his guiding company.
Lucia Cveková
Lucia Cveková
2022-08-28
Ladove stity s HighTatrasGuides - Jan Sustr bol uzasny zazitok. Odporucam nie len vodcu👍🏻 ale aj turu 👌🏻 (supr vyhlady, krasny hreben). Ladove stity with HighTatrasGuides-Jan Sustr was amazing exeprience. I recommend guide 👍🏻 as well as hike👌🏻 (great views, beautiful mountain ridge).
Pal Attila
Pal Attila
2022-08-25
Some mountains only require a good pair of shoes. Others require an entire team to conquer. Knowing which is which, is the key to success. Thank you for this great experience and safe travel!